Przenoszenie gruźlicy od pacjenta ze zmianami skórnymi i ujemnym rozmazem plwociny

Jak pokazano w sprawie 40-2003 (wydanie z 25 grudnia) 1, często trudno jest znaleźć źródło infekcji u dziecka z gruźlicą. W 2001 roku opiekowała się pięciomiesięczną dziewczynką, która prezentowała gruźlicę prosówkową i liczne gruczolaki wewnątrzczaszkowe. Wstępne badanie wykazało, że nie miała kontaktu z osobami z aktywną gruźlicą.
Ryc. 1. Rycina 1. Uszkodzenia gruźlicy skóry u pacjenta źródłowego. W 2003 roku 20-letni mężczyzna miał zmiany skórne (ryc. 1). Pierwsza z tych zmian pojawiła się na kostce ponad dwa lata wcześniej, a następnie pojawiły się kolejne zmiany na klatce piersiowej, plecach i łokciu. Test skórny na gruźlicę z oczyszczoną pochodną białkową był dodatni (średnica stwardnienia, 10 mm). Badanie próbki biopsyjnej zmiany łokcia przez reakcję łańcuchową polimerazy ujawniło Mycobacterium tuberculosis. Nie miał objawów oddechowych ani ogólnoustrojowych, ale na radiogramie klatki piersiowej widać było biologiczne blizny. Kwasowo szybkie wymazy z losowo pobranych próbek plwociny były negatywne, ale kultura plwociny wzrosła M. tuberculosis.
Chociaż śledzenie kontaktu dla niemowlęcia nie zidentyfikowało tego mężczyzny, poinformował, że jego matka, z którą żył, opiekowała się dzieckiem w swoim domu. Tak więc on i dziecko przebywali w tym samym domu przez kilka godzin każdego dnia w ciągu dwóch miesięcy przed rozpoznaniem niemowlęcia, a zmiany skórne mężczyzny poprzedzały chorobę niemowlęcia. Niemowlę urodziło się przedwcześnie i większość życia spędziła w szpitalu przed dwumiesięcznym okresem, w którym miała kontakt z mężczyzną. Izolaty M. tuberculosis od mężczyzny i niemowlęcia pasują dokładnie do obu analiz polimorfizmu długości fragmentów IS6110 i do typowania oligonukleotydów rozdzielających.
Te odkrycia, w połączeniu z rzadkością przenoszenia gruźlicy od małych dzieci do dorosłych, 2 sugerowały, że człowiek jest źródłem gruźlicy niemowlęcia. Oszacowano, że pacjenci z ujemnymi kwasowo-szybkimi wymazami powodują 17 procent nowych infekcji3 i stanowią poważne wyzwanie dla kontroli gruźlicy.
Jason E. Stout, MD
John J. Engemann, MD
Carol D. Hamilton, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
[email protected] duke.edu
3 Referencje1. Case Records of Massachusetts General Hospital (Case 40-2003). N Engl J Med 2003; 349: 2541-2549
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Curtis AB, Ridzon R, Vogel R, i in. Rozległa transmisja Mycobacterium tuberculosis od dziecka. N Engl J Med 1999; 341: 1491-1495
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Behr MA, Warren SA, Salamon H, i in. Przenoszenie Mycobacterium tuberculosis od pacjentów z wymazem ujemnym na obecność prątków kwasoopornych. Lancet 1999; 353: 444-449 [Erratum, Lancet 1999; 353: 1714.]
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[hasła pokrewne: alprazolam, anakinra, oprogramowanie stomatologiczne ]
[podobne: wyszukiwarka kodów icd 10, za krotkie wedzidelko, gothic 4 torrent ]